MAKOSEN NEDİR? NEREDEN ÇIKMIŞTIR? İLK KİMLER KULLANMIŞTIR?

MAKOSEN NEDİR? NEREDEN ÇIKMIŞTIR? İLK KİMLER KULLANMIŞTIR?

MAKOSEN NEDİR? NEREDEN ÇIKMIŞTIR? İLK KİMLER KULLANMIŞTIR?

 

Günümüzde artık sıkça duymaya başladığımız ama hala tam olarak ne olduğu, nerede kullanıldığı, kimin ortaya çıkardığı bilinmeyen Makosen; Kızılderililerin giydiği topuksuz, ekstra bir taban malzemesi kullanılmayan, hakiki deriden üretilen bir ayakkabı türüdür.

Unisex olmasıyla birlikte üretiminde kullanılan renkleri, aksesuarları, ve modellerine göre kız, erkek diye ayırmak mümkündür.

Peki makosenlerin nasıl ortaya çıktığını ve popülerleştiğini merak ediyor musunuz?

 

 

MAKOSEN NEDİR? İLK KİMLER KULLANMAYA BAŞLAMIŞTIR?

 

Makosenin yumuşak tabanlı ayakkabı formunda olduğunu Kızılderililerin bölge şartlarına uygun olarak hayvan derisinden yapmış olduklarını biliyoruz.

Ormanlık alanlarda yaşayan doğudaki Kızılderililer yumuşak tabanlı makosen giyerken bir yandan da yaşadıkları ortamın kayalar ve kaktüslerle dolu olması nedeniyle Ova Kızılderilileri sert tabanlı makosen kullanırlardı. Makosen sadece Kızılderililerin değil avcı, tüccar, göçmenler gibi birçok insanın kullanmayı tercih ettiği bir ayakkabı türüdür.

Kızılderililer tarafından tasarlanan ayakkabı genelde çöldeki keşiflerde ve dış dünyada kullanılmıştır. Kızılderili ayakkabısı Makosen, sert koşullar için yaklaşık 130 yıllık bir kullanma süresi amacıyla tasarlanmış olup 18.yüzyılda İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır.

Sert  zeminlerden ve soğuktan koruyan, teri emen ve ayak bozukluğunu önleyen özelliklerinden dolayı uzun süre kullanılarak bugüne kadar gelmiştir. Günümüzde ise evrimleşerek ilk adımlarını atan bebeklerde ve 0-3 yaş aralığındaki bebekler de ayağının doğal sürecinde gelişmesi için tavsiye edilen ayakkabı türü olması nedeniyle moda ile uyumlu olarak geliştirilip çeşitlendirilmiştir.

Etiketler: makosen nedir?
Eylül 19, 2019
Listeye dön